Specialitete Kineze: Pule me Portokalle me oriz te bardhe dhe brokoli

Pula me portokalle eshte nje nder specialitet kineze qe jane nje variacion i Pule te General Tso’s e cila ka po te njejten koncept, por kjo eshte me european friendly. Pjatat kineze jane teper te thjeshta per tu bere pasi si llogjike perdorin salcat e tyre tradicionale (uthull orizi, uthull molle, xhinxher, salcen e soje) dhe i kombinojne me nje lloj proteine (qofte mish vici, derri, pule apo tofu) dhe i sherbejne me oriz.

Kjo e sotmja perben nje super dreke qe merret me vete ne pune, hahet si njeri dhe i ben dhe te tjeret te shohin ca po ha.

Per pulen

 • 1 veze
 • 1 luge piper I barhde
 • 1 luge e gjysem kripe
 • 2 fileto pule te plota, te prera ne kubike
 • Gjysem gote miell misri
 • Cerek gote miell normal
 • Vaj per te skuqur

Per salcen

 • 1 luge
 • 3-4 hudhra te copetuara
 • 1 luge te vogel xhinxher I prere holle
 • Gjysem luge fara te specit te kuq
 • 1 luge e vogel uthull molle (ose uthill vere gjysem luge)
 • 2 luge te vogla salce soje
 • 5 luge uthull te bardhe vere
 • Pak uje
 • 4 luge te vogla sheqer
 • 1 luge e vogel lekure portokalli te grire (zest)
 • 1 luge miell misri I kombunuar me 1 luge uje ne nje filxhan.
 • Perdorni qepe te njoma per dekorim.
 • Brokoli te zjerra (lajini dhe futini ne uje te vluar per 5 minuta)
 • Oriz i bardhe (1 gote oriz, 2 gota e pak uje, pak vaj ulliri, ne nje tenxhere te vogel, nxeheni deri sa te vloje, verini kapakun, uleni temperaturen ne zjarr te lehte, lereni te behet per 17 minuta)

Pergatija

 1. Ne nje tas te madh, miksoni vezen, piperin, kripen dhe shtoni copat e pules. Trazojni mire.
 2. Ne nje tas tjeter te madh, miksoni miellin e misrit me miellni normal. Shtoni copa e pules qe jane te mbuluar ne veze dhe trazojini mire.
 3. Shkundni miellin e panevojshem dhe skuqni pulen ne nje tigan te thelle
 4. Kur te jene gati, lerini te rrine dy minuta me letra kuzhine qe te thithet vaji I tepert.
 5. Ne nje tigan te madh, shtoni vajin, huthrat, xhinxherin dhe farat e specit te kuq. Skuqini deri sa te marrin nje ngjyre.
 6. Hidhni uthullen e molles, trazojini mire – ketu do ndjeni eren e uthulles qe po avullon.
 7. Ne kete pike, shtoni te gjithe perberesit e tjere pervec miellit te misrit me uje
 8. Cojeni ne vlim, shtoni copat e pules, trazojeni mire dhe shtoni filxanin e miellit te misrit me uje.
 9. Lereni dhe pak sa te trashet salca.
 10. Vereni ne pjate me orizin dhe brokolin, hidhini siper qepe te njoma dhe gati.

E shikoni sa te thjeshta qe jane pjatat orientale?

Tags:

Shendetshmerisht
 • Incognito Chef

  In house chef

  Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

Ads

You May Also Like

Si te gatuajme Sufle Spinaqi

Kjo eshte nga ato recetat teper borgjeze por qe ngelet aq e thjeshte ne ...

Shije indiane: Mish, oriz, curry

Keto jane ato recetat e fundjaves qe nuk e dini se cfare doni nga ...

Krem me fruta pasioni

Një frut jo fort i përhapur në Shqipëri, fruti i pasionit meriton vëmendjen dhe ...

Petulla me çokollatë, nga Gordon Ramsay

Ndër shefat më të njohur dhe më intimidues në botë, Gordon Ramsay e ka ...

Sallate citrike me portokalle, mango dhe bajame

Nje super kombinim per kete fundjave qe parashikohet ekstrem vape. Mjafton te them qe ...

Menyrat e ndryshme sesi marinohet Pula.

Te gjithe e dine qe per te patur nje mish sa me te shijshem ...