Tagliatelle me karkaleca dhe kungulleshka

Tagliatellet me karkaleca dhe zucchini jane nje nder ato pjatat super te famshme. Fatkeqsisht asnjehere nuk arrihen te behen ne shtepi njesoj si ne restorant.

E bukura e kesaj recete eshte se tani nuk eshte me e pamundur. Si u arrit doni te thoni ju? E thjeshte! Kam ngrene shume makarona duke e provuar dhe perfeksionuar kete recete.

Keto jane elementet qe duhet te keni parasysh:

 1. Problemi numer nje eshte salca. Duke shtuar shume komponente ndjen me shume salcen se sa cdo gje tjeter. Si e tille salcen do ta bejme thjesht me disa pomodorini, pakes qumesht edhe nje pjese te ujit te makaronave
 2. Problemi numer dy jane karkalecat. Nese i gatuan shume karlaecat behen si gome. Per kete gje do te perdorim koken e karkalecave per shije dhe karalecat do ti shtojme me vone.
 3. Problemi number tre eshte konsistenca. E keni parasysh sa e mbledhur eshte salca neper restorante? Eshte e tille pasi ne momentin qe e heqin nga zjarri i hedhin pak gjalp siper per ta lidhur.

Perberesit per tagliatelle me karkaleca dhe zucchini

 1. Karkaleca (duh) – ketu mund te shtoni sa te doni. Nuk keni pse te limitoheni ne 3-4 cope 🙂
 2. Gjysem kungulleshke mesatare. E prere per se gjati edhe me pas ne copa te vogla
 3. 2 thelpinj hudher, te prere holle
 4. Pak qumesht
 5. 3-4 pomodorini te prera ne gjysem
 6. Vaj ulliri, kripe, piper
 7. 1/3 e kutise te Tagliatelleve. Ketu e dini vete, por gjeja qe duhet patur parasysh eshte ku do ti gatuani dhe mos e teproni

Pergatitja:

 1. Lani dhe pastroni karkalecat. Kokat mbajini menjeane. Bishtat lerini vene nese doni.
 2. Vendosni ujin e makaronave te behet. Si perhere shtoni kripe.
 3. Ne nje tigan te madh shtoni vaj dhe vendosni kungulleshkat te behen. Keto do ti skuqim edhe do ti leme menjeane.
 4. Me qene se kungulleshkat thithin shume vaj, shtoni edhe pak edhe vendosni kokat e karkalecave te skuqen. Keto do leshojne shume shije dhe do na ndihmojne qe cdo gje te kete ate shijen interesante te karkalecave. Lerini 2-3 minuta edhe hiqini nga vaji duke i kulluar mire pasi ai vaji eshte ceshte!
 5. Ketu duhet te shtoni tagliatellet te behen ne ujin qe vlon. Do ti gatuani rreth 1 minute me pak se sa cfare rekomandon ne paketim. Minuten e fundit do ti gatuajme ne tigan
 6. Skuqni karkalecat ne vaj – do duan 2-3 minuta ne secilen ane.
 7. Sapo te jene gati, shtoni hudhren dhe marinojini me kripe dhe piper dhe gatuajini per 30 sekonda
 8. Shtoni kungulleshkat edhe pomodorini dhe lerini te leshohen pak.
 9. Hidhini gjysem gote uje nga i makaronave. lereni te vloje sa masa e lengut eshte pergjysmuar.
 10. shtoni pak qumesht dhe lereni te vloje dhe provojeni per kripe
 11. Hidhni tagliatellet edhe miksojini. Nese ska shume leng, shtoni pak uje nga makaronat.
 12. Hiqeni nga zjarri, shtoni pak gjalp dhe miksojini mire
 13. Sherbejeni menjerhere
Shendetshmerisht
 • Incognito Chef

  In house chef

  Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

 • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • name *

 • email *

 • website *

Ads

You May Also Like

Kungulleshka të mbushura

Perimet e mbushura nuk janë pjatë e panjohur për ne, qofshin këto patëllxhanë, kunguj ...

Gatuaj pa Receta: Cheeseburger Epik

Meqenese po vjen fundjava, eshte e rendesishme te kuptohet qe mund te qelloje qe ...

Tarta të vogla me çokollatë

Mendonim t’ju jepnim recetën e një ëmbëlsire nga Franca, tejet të bukur në pamje, ...

Strudel me mollë (si tek “Inglorious Basterds”)

E keni parë filmin “Inglorious Basterds”? Është e paharrueshme fraza “Banzhorno” (Buongiorno) e Brad Pitt ...

Kek me cokollate per 2 minuta

Embelsirat jane pak te veshtira ne mendjen time keshtu qe embelsirat e vetme qe ...

10 Super ushqimet

10 Super-Ushqime

Lista e meposhtme permend disa nga ushqimet te cilat konsiderohen te kene efekte shume ...