Super mengjes: Tershere e te gjitha formave

Se fundmi kam filluar te perdor qumeshtin e tersheres, per ata qe jane vegan ose lactose intolerant eshte zgjidhje shume e shijshme dhe e ben super mengjesin me petale tershere, fruta dhe arrat e ndryshme. 

Perberesit:

 1. 3-4 luge gjelle Tershere
 2. 10 g petale arra kokosi
 3. Gjysem banane 
 4. 20 g Boronice 
 5. 20 g Bajame 
 6. 20 g Lajthi
 7. 330 ml qumesht tershere

 

Easy to make: ne nie tas hedhim tersheren, shtojme petalet e arres se kokosit, bananen te prere ne feta, boronicen, bajame, lajthi dhe qumeshtin e tersheres, i cili e zbut me shpejte tersheren, per pese minuta mengjesi eshte gati.  

Qumeshti i tersheres permban plote proteina dhe fibra, vitamine B2 dhe eshte perfekt per ata qe duan te lene ca kile 😉

I zgjodha ingredientet me siper pasi bejne nje super mengjes, te pasur me fibra, me antioksidant, vitamine E, flavonoide, manganez etj. por ju mund te zgjidhni frutat qe ju preferoni me shume.

Note: Ky mengjes nuk eshte dhe aq i pershtatshem per personat qe kane intolerance ndaj glutenit ose probleme kronike dixhestive.

Shendetshmerisht
 • Incognito Chef

  In house chef

  Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

 • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • name *

 • email *

 • website *

Ads

You May Also Like

10 Super ushqimet

10 Super-Ushqime

Lista e meposhtme permend disa nga ushqimet te cilat konsiderohen te kene efekte shume ...

Tost me djathe dele dhe domate te furres

Buka e thekur ka dicka, qe perhere eshte nje nder gjerat me te mira ...

Toste Fantastike

Ne vijim te Tostit me te Mire ne Bote me dhane ca njerez ca idera ...

[Gallery] A hole in one – Cute Fried eggs with a hat

Also known by waay to many creative names “toad in the hole”, “gashouse eggs”, ...

Pule me speca qe te ngelet ne mendje

Para 3 vitesh per festen e Krishtlindjeve, mikesha ime me e mire kishte gatuar ...