The lazy breakfast solution

This is even before coffee so readers beware. I am the type of person that basically stumbles around sleepwalking in the morning so yeah, it is hard as it is to get this going.

 1. Get a jar, cup, plate, or whatever you find laying around.
 2. Pour plain yoghurt
 3. Add oats
 4. Mix together
 5. Add diced fruits – whatever works – I added apples
 6. Add dried fruits or just something crunchy
 7. Add some more oats
 8. Now mix together
 9. Eat

On the bright side, this breakfast can keep you going till lunch without feeling hungry or basically not being able to see from hunger.

Go away now, I need my coffee.

15679646914_ae7883d35a

Tags:

Shendetshmerisht
 • Incognito Chef

  In house chef

  Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

Ads

You May Also Like

Tost me Fiq, mjalte dhe filadelfia

Sapo pashe ne dyqanin e lagjes fiq qe dmth eshte koha per te eksperiementuar ...

Qofte të mbushura turke

Dikur, ne nje nga pushimet e mia verore ne Turqi, mes vargut te gjate ...

Krem çokollatë me Kahlua

Krahas ëmbëlsirave me pullë jeshile, pra të konsumueshme edhe nga fëmijë (siç është e ...

Qofte vegane Falafel

Me perhapjen e veganizimit, degjojme gjithnje e me teper “falafel, falalel”… po çfarë janë ...

Receta nga Orienti: Veze te skuqur me oriz, qepe te njoma dhe avokado

Recete qe as nuk quhet as recete pasi eshte fantastikisht e thjeshte dhe eshte nje ...

Speciale: Darke per dy ne shtepi per shen valentin

Gezuar diten e Shen Valentinit – e cila sado e mbi-komericializuar prape ngelet nje ...