Te gatuash per veten: Seria 2 – Cfare te hash gjate javes per 1 person

Pasi te keni bere nje shopping te hajrit per nje person (menyren si, e gjeni ketu) eshte e rendesishme te gatuash per 1 person. Normalisht, per te ndjekur nje diete ushqimore sa me te shendetshme, duhet te jesh pak I kujdeshem me nivelin e sandwicheve dhe te makaronave qe gatuani. Edhe nese jetoni me shoke dhome, nuk eshte se do beni tenxhere te medha me gjellera etj etj. Kyce eshte te besh ushqime te shendetshme, te shijshme dhe deri diku te kendshme dhe fine.

Sigurohuni qe per cdo dite te keni minimalisht nje lloj proteine.

Me proteine nenkuptoj mish ose peshk pasi eshte e pamundur te ndihesh mire nese nuk fut proteina te pastra ne dieten tuaj ushqimore. Nese nga ana tjeter jeni vegjetariane, duhet te merrni suplementet e nevojshme per vlerat normale ditore te proteinave.

Per diferencim, cdo vakt duhet te kete perimet e veta

Zgjidhni perime te stines pasi ju siguron diferencim. Preferenca duhet te jete qe cdo jave te merrni dy perime te ndryshme dhe te kombinoni sipas preferencave tuaja. Here ne tigan, here ne furre, here te zjerra ejt etj.

Shtoni nje lloj fruiti cdo here

Shume thone qe frutat kane shume sheqer etj etj. 1 mjafton. Trajtojeni si embelsira e vaktit. Frutat e stines, ashtu sic jane super te fresketa dhe te mira, te ndihmojne me ato perberes qe I kane active te stines dhe nder te tjera jane goxha te shijshme.

Vakti duhet te kete dicka jeshile te fresket Brenda.

Mund te jete salllate jeshile, ose kastraveca, ose domate – dalin pertej konceptit te perimes pasi nuk jane te gatuara. Pervec qe jane te mbushura ne ujera te nevojshem, dikojne edhe me vitamitat e tyre. Shikoni si te beni nje sallate persembari ketu

Ok po tani?

Deri tani kemi folur parimisht, por disa shembuj mund tu ndihmojne te kuptoni se cfare mund te hani gjate nje dite J

Musli ne mengjes – Shikoni receten si te beni musli per te gjithe javen ketu. Zgjidhni midis kos ose qumesht per ta shoqeruar.

Fileto pule me perime te furres per dreke – e fusni fileton e pules e pa prere bashke me perimet e zgjedhura, pasi ti marinoni, ne furre per 35 minuta dhe gati. Gjejeni receten tek specialja jone e valentinit (receta eshte e parashikuar per dy, por pergjysmoni gjerat dhe thjeshtesisht gati)

Sallate jeshile me ton dhe domate – tonin e konservuar ne nje sallate jeshile me domate pa shume refinime.

Sic mund ta shikoni dita nuk eshte e fokusuar ne ngrenien e “gjelles” te shpise, por me gjera super te shijshme, te gatuara sic duhet dhe lehtesisht te modifikueshme per secilin nga ne.

Ndiqni te gjitha episodet e te gatuarit per veten ketu, duke plotesuar formen e meposhtme. Menjehere ju vijne te gjitha postimet me email.

[activecampaign form=36]

Shendetshmerisht
  • Incognito Chef

    In house chef

    Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads

You May Also Like

Super smoothie me avocado, kale, ananas dhe arre kokosi

  Gjysem avocado, kale te prere ne copa, disa copa ananasi (une I preferoj ...

Tost me Fiq, mjalte dhe filadelfia

Sapo pashe ne dyqanin e lagjes fiq qe dmth eshte koha per te eksperiementuar ...

Souffle me djathë

Prezantimi i parë që kam pasur me souffle-në e famshme franceze s’ka qenë tamam ...

Sallata Kaprese pak me ndryshe

Ne shqiperi, kemi fatin e mire qe rriten nje sasi shume e madhe domatesh. Keto te ...

si te gatuajme vegan

Bombe Proteinash Vegan

Nje nder gjerat e bukura te delicious eshte kryesisht e lidhur me recetat qe ...

Speciale: Darke per dy ne shtepi per shen valentin

Gezuar diten e Shen Valentinit – e cila sado e mbi-komericializuar prape ngelet nje ...