Speciale: Darke per dy ne shtepi per shen valentin

Gezuar diten e Shen Valentinit – e cila sado e mbi-komericializuar prape ngelet nje nga ato ditet qe eshte norme sociale ta shpenzoni me ate personin tuaj special.

Me degjoni – do bejme dicka speciale kete dite? – nuk ka asgje me te bukur se sa dashuria qe jepet ne Kohen e shpenzuar per te bere dicka me duart tuaja. Eshte e thjeshte, e bukur dhe ne fund te dites – romantike J

Mos me shikoni ashtu – e di qe ca nuk dine te gatuajne dhe ca nuk duan – po keto receta jane aq te thjeshta sa nuk ka si. Le ta shkrijme ate personin tuaj special me pak magji – lerini denglat.

Per ta nisur – nje cocktail per tu qetesuar.

Nje kombo kubane – e dime sa e duam ate nxehtesine kubane – ndihmon, me besoni…

daquiri-delicious

Ne nje xhezve ose tigan te thelle – hidhni 1 pjese uje dhe 1 pjese sheqer per te bere shuripin e thjeshte, ne zjarr te mesem deri sa te vloje. Lereni te ftohtet.  Zakonisht ne shtepi duhet te kete shurup te thjeshte, keshtu qe beni pak me shume – te jete aty.

Nese nuk keni nje shaker, nje kavanoz I madh funksion. Shtoni nje luge kafeje sheqer, 2 pjese rum, 1 pjese leng limoni jeshil dhe pak shurup te thjeshte (nje dash eshte sasia e duhur). Trazojeni per 20 sekonda – deri sa sheqeri te tretet. Pastaj hidhni akull – deri sa te mbushet dhe shake it. Do jete gati kur shakeri te jete akull I ftohe nga jashte.

Provojeni – koktejlet duhen provuar perhere – pasi nuk eshte shkence ekzakte – kontrollojeni dhe shtoni nese duhet.

Per ta dekoruar, lekure limoni jeshil, perthyjeni dhe kini parasysh – qe shte goxha e athet – nese e lini ne drink do ta beje me te athet. Ngelet ne deshiren tuaj.

Per sallate

delicious-how-to-make-a-salad-4

Ndiqni tutorialin tim te sallatave – eshte I thjeshte dhe do ju tregoje ekzaktesisht ca duhet te beni – por mos haroni – sheget – perdorini.

Pjata kryesore – Fileto pule ne furre me patate te kuqe dhe kerpudha te fresketa.

Image (1)

Cfare duhet te beni eshte:

Nxheheni furren ne 200 grade.

Image

Vendosni nje leter gatimi poshte – e ben me te thjeshte larjen e eneve. Pritini patatet e embla ne kubike, kerpudhat shampinjon ne gjysem dhe vendosni pulen. Marinojini me kripe, piper, hidher te prere holle, rozmarine dhe vaj ulliri. Vendosini ne furre dhe do jen gati per 35 minuta. KAQ.

Vendosini ne pjata te medha – sherbejeni te nxehte.

Tani Shen Valentini eshte e gjitha ne detajet. E di cfare shkon shume mire me pulen? Nje gote e mire vere. E di qe eshte ftohte, por tu them nje secret – vera e bardhe eshte vera perfekte e nje date-i. Merrni nje Trabiano D’Abruzzo. Ka shume zgjedhje te tilla ne treg, dhe ju mund te zgjidhni sipas buxhetit. Shkoni ne Conad – kane disa zgjedhje te kendshme . Vendoseni veren ne frigorifer – duhet te shebehet pak e ftohte – pastaj funksionon mrekullisht me pulen dhe ndihmon ne pastrimin e paletes tuaj nga embelsia e patateve te embla.

Per embelsire

chocolatesufflee

shikoni receten e suflese te cokollates. E mbyll sic duhet darken.

Enjoy  – E shiikoni qe nuk eshte ndonje gje kushedi? – Tani shkoni dhe merruni me ate njeriun tuaj 😉

Tags:

Shendetshmerisht
  • Incognito Chef

    In house chef

    Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

Ads

You May Also Like

Patate krokante të furrës

Patatet në furrë, në modelin normal, janë kryesisht si të zjerra dhe të buta. ...

Smoothie me banane, ekspres dhe cashews

Kjo super smoothie me mbi 500 kalori ndihmon ta kaloni mengjesin si njerez me ...

Vita 99

Ky restorant ne pikpamjen time personale eshte personifikimi i te gatuarit te pastave te ...

Marinara Klasike per dipping dhe pasta.

E keni parasysh sa fiksuese jane salcat? Sidomos ato salcat qe I tejkalojne konceptin ...