Rregulla per ushqyerjen qe mund t’ju ndryshojne jeten (Pjesa e pare)

Rregulla per ushqyerjen qe mund t'ju ndryshojne jeten
  • Konsumoni uthull molle

Perdorni 2 luge gjelle uthull molle perpara se te shtriheni per te fjetur ne darke. Uthulla e molles sherben per te ulur nivelet e sheqerit ne gjak ne momentin qe ju zgjoheni te nesermen ne mengjes me 4-6%. Te kesh nen kontroll nivelin e sheqerit ne gjake mund te sjelle idealisht nje ulje prej 1 kg ne 4 jave.

  • Ndroni orizin kafe me ate te bardhe

Shumicat e blog-eve per te humbur peshe ju keshillojne te hani orizin kafe tekse supozohet te jete me i shendetshme sesa orizi i bardhe, ne fakt kro rezulton e pavertete. Orizi kafe permban acid fitik (phytic acid) i cili ka aftesin per te “kapur”mineralet duke e bere te pamundur per trupin qe ti perthithi. Teksa orizi i bardhe eshte lehtesisht i thithshem nga trupi i njeriun dhe rastet qe ai te shkaktoj fryrje ose alergji jane pothuajse zero. Orizin e bardhe keshillohet te hahet me protein (mish,peshk) ne menyre qe te dyja ushqimiet te barazpeshojne indeksin glikemik (indeksi glikemik tregon sesa shpejt nje karbohidrat tretet dhe perthithet nga trupi. Sa me i larte te jete indeksi glikemik aq me shpejt perthithet dhe aq me i madhe do jete ndryshimi i nivelin te sheqerit ne gjak. Indeksi glikemik merition nje artikull te gjithin per vete i cili do te vije shume shpejt.)

  • Pini 2 deri ne 3 eksprese ne dite

Nje studimin i vitit 2012 me 400,000 njerez ka treguar qe jetegjatesie e njerezve te cilet konsumonin kafe rregulisht ishte 6-16% me e larte se e atyre qe nuk e konsumonin rregullisht. Studimet tregojne qe doza ideale e kafes ne dite eshte relativisht sasia e ndodhur ne 2 deri ne 3 eksprese(kjo eshte ne varesi te cilesise se kafes, kush e ben dhe menyra sesi e ben). Kjo sdo te thote qe eshte e shendetshme te vesh te rrish ne kafe 3 here ne dite ku koha mesatare eshte 30min per cdo vizite, bejeni sic e bejme neve, merre me vete nga shpia ne nje filxhan te madhe qe mund te transportosh. 

  • Perdorni vitamin D per te rritur kenaqesine seksuale

Tashi nje teme te bukur dhe eksituese per te gjithe femrat dhe meshkujt. Endokrologet kane konstatuar qe femrat dhe meshkujt qe kane nivele te larta te vitamines D3 ,ose e njohur ndryshe vitamina e diellti, ndjejne dhe kalojne kenaqesi me te madhe gjate aktiviteteve seksuale.

Shendetshmerisht
  • A fresh graduate with a really serious degree and a sense of humor. With a bunch of summer experiences working in Martha's Vineyard's kitchens and a royal love for food.

  • Show Comments (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

Ads