Kafe Irlandeze

Kafe irlandeze

Ne keto dite te ftohta dimer ska gje me te mire sesa ta nisesh diten me nje kafe te mire irlandaze.

Per te ta pergatitur do ju duhen:

  • Kafe filter ose Espresso (ku shtoni pak uje)
  • 30-40 ml whisky (mund te jet dhe cilesi jo shume e mire)
  • Shllak
  • Sheqer dhe Kanelle ne baze te kenaqesise
  • Kakao per qef.

Pergatitja eshte shume e thjeshte. Ne kafen e nxehte tretim sheqerin dhe kanellen dhe me pas shtojme whisky-in. Ne fund vendosim shllakun dhe sperkatim me kakao.

Kshu po ngroheni ne mengjes rruges per ne pune.

Shendetshmerisht
  • A fresh graduate with a really serious degree and a sense of humor. With a bunch of summer experiences working in Martha's Vineyard's kitchens and a royal love for food.

Ads

You May Also Like

Kek special me “rigon special” ne nder te 420

Nese keni pytje mbi pse eshte 420 ndiqni kete artikullin e vice per me ...

Kek me banane

Keku me banana mund të jetë nga ëmbëlsirat më të shëndetshme. Mund ta shoqëroni ...

Si te bejme krepa: Krep me Nutella dhe Banane

I keni parasysh ato krepat e petroninit? Doni te dini si behen? Do ju ...

Salca tartar për fruta deti

Ndonëse mund të kemi dëgjuar për salcën tartar, nuk mund të themi që është ...

Tavë me domate dhe kunguj

Kjo tavë ngjan si e famshmja turli franceze Ratatouille, recetën e së cilës e ...

Receta bazike: Pulë e skuqur

E hasa këtë recetë me emrin Pula “Maryland”, dhe  ekziston vërtet një gatim i ...