Toasted lunch getaway – Beef, veggies and provolone sandwich

Lets say that you are working on Saturday and need something easy and as it happens you have a beef filet laying around in your bridge.

Sear the beef filet in a frying pan, after marinating it with a little salt and pepper – I like mine medium rare so you know – it doesnt take much time. Take it of the pan, let it sit for a little bit, while you add sliced onions, peppers and mushrooms in the pan. Gently toss them until properly glazed and start the assembly. Top the sandwich with provolone and lightly toast it.

A great touch is the bread you choose. I would recommend a dark type of bread with seeds.

You can use chicken as well for your protein but keep in mind that you need some extra marinade with the chicken breast (garlic)

Easy breezy right?

great sandwiches

Tags:

Shendetshmerisht
  • Incognito Chef

    In house chef

    Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

Ads

You May Also Like

Receta klasike: Rizoto milanez

Nëse keni dëgjuar fjalën “rizoto”, padyshim që në një pikë të jetës tuaj mund ...

Brownie me Nutella & Ferrero Rocher

Çudi si kemi ndejtur kaq gjatë pa ju dhënë një recetë me Nutella. Tani ...

Ëmbëlsirë me mjedër & çokollatë

Nuk mund të thuhet se mjedrat janë gjerësisht të përdorura nga shqiptarët. Edhe unë ...

Troftë me bajame

Kjo është një recetë që e kam marrë nga një libër kuzhine franceze, dhuratë ...

U perpoqa te haja shendetshem ne restorantet e Tiranes.

Tirane moj tirane…nje pjate e servirur e nxehte dhe pa perime, e marinuar me ...

Banane të karamelizuara me mjaltë & arra

Është nga ëmbëlsirat më të thjeshta për t’u përgatitur, që ime më e ka ...