Diell, Det & Lefkada | Parajsa ngjitur me Jugun tone

Si jeni? Une jam pas pushimesh dhe e shfrytezova kete pjesen e Gushtit per te vene ne vije punet e mija se bashku dhe per nje pale pushime sic duhet.

Vjet bera te njejten gje, por duke vizituar dy ishuj dhe arrita te kuptoj qe nuk ishte kohe mjaftueshem. Kete gje thashe ta ndryshoja kete vit, keshtu qe, makines dhe flak.

Pershkrimin po e bej nga ana e ushqimit duke anashkaluar vendet perallore qe kane ishujt se bashku me plazhet fantastike, te cilat sado sado njihen nga e gjithe bota, arrihej te ngeleshe vetem dhe pa shume njerez.

Ndalesa e Pare: Gjirokaster

gjirokaster

Kam kaluar shume vera ne gjirokaster, dhe e njoh shume mire si qytet, dhe i vetmi vend qe preferoj per te ngrene (pervec the average gjiro, qe te jemi realist i qajne gjithandej) eshte Ndrico, ne Dervican. Mishin e qingjit ne sac e kane specialitet, plus edhe nje qerre me salca fantastike.

Ndalesa e Dyte: Sarande

pema-e-thate

A big NO. pershtypja ime si turist, dhe si nje njeri qe ka qene ne menyre marramendese ne sarande – kete vit, nuk me ngjiti sidomos nga ushqimi qe me shume nuk hengra se sa hengra.

Ndalessa e Trete: Syvota, Greqi

Nuk e dini nese e keni te qarte termin: Tourist Trap – por google it nese nuk e keni. Ne ndryshim, kishte pjata masive, dhe ushqime deri diku ok greke – me saganaqi me karkaleca, sallata te frekseta dhe masive dhe birra e super e ftohte Mythos qe te kenaq shpirtin (nje standard qe dreqi e mori, nuk e kemi ne ne jug) – nga ana tjeter, vera nuk ishte gjekundi 😛

Ndalesa e Katert: Preveza, Greqi

 

preveza, greeceNje qytet qe eshte hera e dyte qe rri vetem nje nate. dhe heren e fundit nuk pata mundesi ta eksploroja – kesaj here ama…

Restorantet ishin shume te mira, dhe kishte nje gjalleri qe te mbushte me ajer – njerez ne qejf, vere e mire, dhe nje akullore qe te merrte ne qafe.

Nje gje teper fantastike qe kishte Preveza, ashtu si dhe vendet e tjera, kishte nje kulture furrash buke dhe gjereave te mengjesit super te fresketa, e cila ishte…zen

Teresisht e keshullueshme per ta vizituar per nje fundjave, vetem te keni parasysh qe rrugicat e vogla jane ndonjehere jo shume te pershtatshme per makinat tona te medhaja.

preveza greece

Ndalesa e Peste: Vassiliki, Lefkada

vassiliki, greece

Nje qyteze fantasitke, e vogel dhe qe karakterizohej nga nje natyre turistike shume easy going. Qetesi, hapesire, vende parkimi, restorante pa fund dhe mbi te gjitha sherbim fantasatik.

Vendet qe rekomandoj:

Ben & Jerry’s Akullore – pak pricey por ja vlen ti provosh njehere.

Porto Tzatziki Grill House – per nje Gjiro Fantastike

Nje restorant peshku ne fund te qytetit qe nuk ja marr vesh emrin por eshte ne fund fare (pasi grupit te pare te restoranteve ne fund – nga ana e rruges per Porto Katziki.

Club Vass – beach bar perfekt dhe super cool, cockatils te thjeshta dhe super.

DCIM100GOPROGOPR1810.

Ndalesa e Gjashte: Llogara Tourist Village

FullSizeRender 39

Aty ky mengjesi kishte edhe trahana, te sherbyer me djath te bardhe, buke te thekur dhe vaj ulliri – qe ABSOLUTISHT nuk ja kalon asaj te mamit por its something.

Ndalesa e Shtate: Zvernec e cila kishte nje super restorant peshku krudo i cili na hapi syte.

Si perfundim – mendoj qe ushqimi grek, te pakten per nje turist mban nje standart te caktuar, ne cfare do lloj vendi qe te ulesh – nga sandwichet e vogla deri tek peshku ne zgare. Ushqimi eshte pak i rende, porcionet jane masive dhe do ju keshilloja te pergjysmonit numrin e pjatave te porositura. Qelluam qe gjetem disa restorante fantastike, por ne menyren me abosulte asnje vend te keq.

preveza greece

p.s. Se shtatorin e quajme perhere fillimin e nje viti te ri (te pakten ne bote kuptimin tim) dhe si cdo fillim viti, kemi planifikuar nje qerre me gjera te mira per ju – se bashku me disa te tjera po aq te reja.

p.p.s. Kjo fotoja me poshte eshte Egremni.

DCIM100GOPROGOPR1542.

p.p.p.s. Per te gjithe ju te tjeret qe do me thoni, qe ne kemi jugun tone etj etj – ne menyren me absolute, e kemi, dhe plazhet jane fantastike, por sherbimi, ushqimi, cmimet, parkimi dhe gjithe koncepti i mikpritjes qe karakterizon jugun tone, nuk i afrohet, nje vendi qe eshte ngjitur. Don;t get me wrong, spo ankohem, thjesht po zgjedh nje vend tjeter.

Nje vend, si ky me poshte:

2

Tags:

Shendetshmerisht
  • Incognito Chef

    In house chef

    Food enthusiast - your average corporate career junkie with some weird taste in food. Tasty healthy food that can be done quickly, with the least amount of mess and easy breezy.

Ads

You May Also Like

Byreku më i thjeshtë në botë

Unë jam rritur me konceptin që të djelave shkohet nga prindërit, edhe mami bën ...

Souffle me limon

Mund të jetë thjesht shija ime, por ëmbëlsirat tejet të sheqerosura më kanë tërhequr ...

Si te gatuajme Fileto Vici ne tigan

Kam pershtypjen qe nese keni lexuar postimin e fundit, Receten Biftek me gjalp dhe perime ...

Biskota të shkrifëta me gjalpë

Thonë që gjalpi është sekreti i jetës. Të paktën, kështu kam dëgjuar në filmin ...

Kafe irlandeze

Kafe Irlandeze

Ne keto dite te ftohta dimer ska gje me te mire sesa ta nisesh ...