Si te gatuajme brumin perfekt te pices.

Brum Pice

Problemi me picen e bere ne shtepi eshte qe ska asnjehere shijen e asaj ne nje piceri dhe ky fakt ka shume lidhje me faktin sesi ne bejme brumin e pices.

Per te bere gati brumin e nje pice te zakonshme ju duhen :

  • 400 gram miell i zakonshem
  • 2 luge caji me kripe
  • 1 luge caji maja buke
  • 1 luge caji sheqer
  • 30 gram vaj ulliri
  • 100 gram uje te ngrohte

Perpara se cdo gje tjeter ne duhet te perzjejme ujin e ngrohte me majan, gjysen e vajit dhe sheqerin, ne kete menyre maja fillon te veproje.

Hedhim miellin ne tavolinen e punes se bashku me kripen, e perzjejme dhe hapin nje grope ne mes ku hedhim perzjerjen e majas. E punojme per rreth 7-10 min duke e kontrolluar qe te jete nje mase solide, nqs brumi ngjitet ne duar ath hidhni nje lug miell dhe  vazhdoni ta punoni .

Ne momentin qe masa eshte solide atehere nje tas lyeni me vaj dhe vendosni masen brenda duke e mbuluar rrob ose qeske kuzhine. Futeni ne nje furre te vaket dhe lereni per nje ore ose derisa te jete zmadhuar dy here.

Ky do jete brumi perfekt i pices qe mund te perdoret per pica, sanduice ose cdo gje tjeter qe ju te deshironi.

 

 

Shendetshmerisht
  • A fresh graduate with a really serious degree and a sense of humor. With a bunch of summer experiences working in Martha's Vineyard's kitchens and a royal love for food.

Ads

You May Also Like