Kushdo ka nje ushqim te vecant te cilin e lidh me femijerine e tij. Per ne ky eshte nje embelsire shume e njohur: Mafishet. Dyshoj qe ka njerez te cilet se kan provuar dhe nuk e duan ta gllaberojne nje ne keto momente.

Gjeja qe e ben te mir nje embelsire nuk eshte vetem bukuria, kompleksiteti i perberesve ose shija speciale qe kane por ndikon dhe sesa e thjesht eshte te gatuhet nga ju ne shtepite tuaja ne kohen tuaj te limituar.

Per te pergatitur Mafishet ju duhen shume pak perberes:

  • 4 te bardha vezes
  • pak kripe
  • 250 grame sheqer
  • 1/2 lug caji prej vanilje.
  • pak limon

Ne nje mikser elektrik hidhni te bardhat e vezeve dhe kripen dhe rrihini derisa te jet relativisht e formuar( ose mund ta beni dhe me nje mikser dore nqs jeni harcore). Me pas shtoni sheqerin gradualisht dhe ne fund limonin. Vazhdoni ta rrihni dhe per 3 min te tjera teksa hidhni vaniljen.

Hapni furren ne 90 grade dhe ne nje tave te mbuluar me leter kuzhine vendosni topa te perzjeres duke perdorur nje luge.

Lerini ne furr per 90 min ose derisa te kene marre nje ngjyr kafe te lehte.
Lerini te ftohen komplet dhe me pas shijojini.

Shendetshmerisht
  • A fresh graduate with a really serious degree and a sense of humor. With a bunch of summer experiences working in Martha's Vineyard's kitchens and a royal love for food.

Ads

You May Also Like

Kek me banane

Keku me banana mund të jetë nga ëmbëlsirat më të shëndetshme. Mund ta shoqëroni ...

Tapas: Gambas Al Ajillo | Karkaleca me Hudhra super te thjeshta

Post fundjaves te tejmbushur me mish te pafundem (eshte nje defincence e jona – ...

Petulla me çokollatë, nga Gordon Ramsay

Ndër shefat më të njohur dhe më intimidues në botë, Gordon Ramsay e ka ...

Aperol Spritz me Grapefruit & Vodka

Nje nder aperitivet kryesore italiane dhe nje nder gotat e preferuara edhe neper baret ...

Ide Shën Valentini: Fruta në çokollatë fondente

Shën Valentini nuk ka kuptim pa çokollatë. Ndaç si dhuratë për ju, ndaç në ...